Вкотре стоїш перед дзеркалом і думаєш: “Звідки знову цей прищик?” Хочеться лише швидко прибрати його та забути, але він стає дедалі більшим і, здається, вирішив прожити на цьому чудовому обличчі своє довге і щасливе життя.
Багато реклам говорить про боротьбу з акне, проте не завжди зрозуміло, як саме воно пов’язане з такими ненависними прищами.
Як пояснює дерматологиня Наталія Подколзіна, прищі є лише складовою акне.
Акне, або “звичайні вугрі” — це захворювання жирної шкіри, за якого сальні залози шкіри виробляють надмірну кількість шкірного сала. Через це пори закупорюються мертвими клітинами і шкірним салом.
Як стверджує дерматологиня, іноді процес зупиняється на цьому етапі, через що виникають чорні та білі вугрі. Їх також називають “ретенційні акне”.
Проте трапляються і складніші випадки, коли бактерії розмножуються в шкірному салі, викликаючи запалення на шкірі. Внаслідок цього виникають поверхневі прищі, які називаються пустулами, або глибші, важкі й болючі ураження, які називаються вузлами.
Перша стадія. Легкий ступінь характеризується наявністю на шкірі комедонів (закупорений бугорець, який тяжко видавити — ред.) без ознак запалення. Наявні поодинокі прищі. Лікування може проводитися в домашніх умовах.
Друга стадія. Кількість папул і пустул (пухирці на шкірі, які можуть боліти — ред.) може досягати 10–20 штук. Наявні ознаки запалення. Якщо лікування другої стадії акне не відкладати, прогноз сприятливий. Однак курс триває зазвичай не менш як 1,5 місяця.
Третя стадія. Вважається важкою формою вугрового висипу. Ознаки запального процесу сильно виражені. Кількість прищів збільшується до 40 штук. Лікування третьої стадії акне потребує спеціальної комплексної терапії.
Четверта стадія. Найважча форма захворювання. Проявляється великою кількістю папул, пустул і вузлів різних розмірів. Гнійні прищі великих розмірів можуть залишати після себе рубці на шкірі.
Наталія Подколзіна запевняє, що прищі можуть з’являтися в різному віці.
Наприклад, акне у новонароджених зазвичай пов’язані з гормонами, які передалися малюкові від матері. У них найчастіше трапляються закриті комедони, які не супроводжуються запальним процесом. Якщо є акне у новонародженого, лікування не обов’язкове, але важливо правильно доглядати за ніжною шкірою немовляти.
У 90% підлітків можуть з’являтися прищі, викликані гормональними перебудовами на тлі статевого дозрівання. У цьому віці вже необхідно підбирати лікування відповідно до стадії захворювання.
Акне у чоловіків і жінок після 30 років зазвичай виникають на тлі різних захворювань (наприклад, ендокринної або травної системи, гормональних збоїв тощо).
Багато людей помилково вважають, що прищі на обличчі, спині та шиї виникають у людей, які не дотримуються правил особистої гігієни, стверджує Наталія Подколзіна.
Оскільки причина захворювання не визначена правильно, то і лікування не може обмежуватись лише косметичними засобами.
Викликати вугровий висип можуть різні фактори:
До умовно провокаційних чинників належить ослаблення імунітету і постійні стреси, коли захисні сили також знижуються. Ризики розвитку запального процесу в такому разі збільшуються.
Спровокувати появу акне на лобі, щоках або шиї можуть:
Зі свого боку лікарка-терапевтка і дієтологиня Юлія Поворознюк пояснює, що у разі виникнення акне або наявності схильності до цього захворювання потрібно не налягати насамперед на солодкі молочні продукти. Наприклад: сирники, запіканки, солодкі йогурти.
Ці продукти багаті на інсулін й у будь-якому разі викликатимуть закупорення пор і утворення акне у людей, які генетично до цього схильні. А це майже всі люди, у яких коли-небудь було акне.
Як стверджує Юлія Поворознюк, лактоза — це молочний цукор, який завжди викликає акне. Тому якщо у тебе є схильність до проблем зі шкірою, то важливо намагатися вживати безлактозне молоко.
Навіть якщо воно наче і здається несолодким, проте цей молочний цукор-лактоза стимулює акне у схильних до нього людей.
Тому й усі інші молочні продукти, як-от молоко, йогурт, сметана, потрібно вживати без лактози або не вживати взагалі.
У разі якщо у тебе є схильність до виникнення акне, дієтологиня радить дотримуватись дієти практично протягом усього життя.
Проте якщо у тебе з’явились висипання та акне після дотримання запобіжних заходів, читай у нашому матеріалі про проблеми зі шкірою обличчя після маски.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.