Напруга на кордоні з Польщею зростає, зокрема через перехід протестувальників до радикальних дій. Тому в ефірі телемарафону Єдині новини перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький прокоментував блокаду українсько-польського кордону.
Дійсно, на жаль, вчора, 20 лютого, було фактично повне блокування кордону з Польщею на всіх пунктах пропуску, зокрема з пошкодженням українського майна. На деяких пунктах пропуску блокада анонсувалася на один день.
Найскладніша ситуація залишається на пункті пропуску Ягодин — Дорогуськ, оскільки там триває відповідно блокада пункту пропуску.
На других, за важливістю, з погляду об’ємів перевезень, але, можливо, навіть найбільш пріоритетних Краківець — Корчова, частково певні критичні вантажі обіцяють пропускати. Але глобально все одно залишається дуже обмежений рух і базові агропродукти неможливо наразі системно доставляти через українсько-польський кордон, фактично, на кожному з пунктів пропуску. Вільний рух не відновлено, на жаль, на жодному з них.
Треба розуміти, що є декілька напрямів. Наразі існує глобально дві вимоги польських фермерів і, в принципі, загальноєвропейських, які є ідентичними:
Проте ми бачимо також, що на частині українсько-польського кордону присутні певні вимоги вже більш політичного характеру, які не мають стосунку до спільної аграрної європейської політики та аграрного сектору загалом. Тому однозначно це треба розділяти.
Ми все-таки сподіваємося, що вдасться владнати цю ситуацію з критичною міноритарною групою, оскільки це не стосується до загальноєвропейської політики, яка приймається в Брюсселі.
Український уряд насамперед веде перемовини з легітимними представниками польського уряду. Тому в частині Міністерства агрополітики України йде постійний діалог з Міністерством сільського господарства Польщі. На рівні міністрів є постійні розмови, плануються також досить активні взаємодії цього тижня. Аналогічно є комунікація на рівні прем’єр-міністрів.
Ми чітко відчуваємо на рівні перемовин, зокрема в діалозі з міністром, що є бажання вирівняти ситуацію, повернутися до взаємовигідної співпраці та торгівлі.
Вже є конструктивні пропозиції й у частині вивчення запропонованого нами механізму ліцензування. Помітно, що на рівні міністра є розуміння. Його пропозиції можливо трошки адаптувати для того, щоб все запрацювало, у чому всі сторони зацікавлені.
Дійсно, є пошук рішення, яке б все-таки зняло напругу й ми повернулися до взаємовигідної співпраці.
З 1 січня 2024 року ні пшениці, ні соняшнику, ні ріпаку, ні кукурудзи в Польщу експортовано не було. Проводився тільки транзит.
Ми це комунікуємо і говоримо, що це треба врахувати, що це вже є крок на зустріч. І цей крок ми готові продовжувати до кінця поточного року.
Чинна постанова діє до 31 грудня 2024 року.
На наступний врожай, який буде збиратися з липня, Україна готова по цих культурах далі проводити ліцензування та фактично обмежувати експорт в Польщу для того, щоб не було якогось напруження.
Вже 86% зернових і олійних експортуються морем через порти Одеси та Дунайського регіону, 11% залізничним транспортом і лише буквально два-три відсотки — автомобільним транспортом.
Але потрібно пам’ятати, що Україна виробляє, на щастя, досить різноманітну продукцію. Зокрема, є великим експортером і виробником яблучного соку, томатної пасти, різної м’ясної продукції, яєць, хлібобулочної продукції.
Дуже часто покупцем цієї продукції є Німеччина чи Нідерланди. І просто з погляду доставки до рітейлу, до супермаркету, зрозуміло, що автомобільний транспорт єдиний, який надає конкурентну логістику, щоб доставити українську готову продукцію, наприклад, в супермаркети Німеччини. А це дуже важливо, тому що це продукція з доданою вартістю. Тобто, це зовсім інший рівень кількості робочих місць, і це для нас важливо для економічного ефекту.
Президент України Володимир Зеленський 21 лютого повідомив, що на селекторі детально розібрали ситуацію на кордоні з Польщею та визначили наступні кроки України.
— Лібералізація торгівлі з Європейським союзом має тривати, і я вдячний чіткій позиції Європейської комісії. Має бути міцною і наша єдність заради спільної безпеки й безпеки всіх країн, яким загрожує російська агресія. Ситуативні інтереси не мають права її похитнути, — заявив глава держави.
Після цього Володимир Зеленський звернувся до прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска та польського президента Анджея Дуди та закликав підтримати діалог між урядами держав, які мають зустрітись на спільному кордоні до 24 лютого.
Це національна безпека. Ми не маємо це затягувати. Найближчі дні дають нам шанс це зробити.
Також президент України звернувся до Єврокомісії із закликом зберегти єдність та особисто зустрітись з її представником, щоб вирішити усі проблеми разом.
Досить Москви на наших землях. Досить непорозумінь.
Разом з тим, українські перевізники почали акцію протесту на польському кордоні. Читай детальніше про причини протесту та вимоги українських перевізників.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.