У тебе буває таке, що неприємна ситуація повторюється кілька разів? Або ж ти наперед знаєш, що все може піти не так, і все одно робиш щось? Наприклад, повертаєшся на роботу, яку не любиш, чи вкотре пишеш колишньому(-ій)?
Нам властиво як вчитися на помилках, так і нічого з цих уроків не усвідомлювати. Однак кожен такий досвід може травмувати тебе та оточення. Люди, які не вчаться на помилках, можуть пропрацювати їх.
Детальніше про це Вікнам розповіла психотерапевтка Надія Мартинюк. Читай, про які психологічні проблеми може сигналізувати небажання робити висновки та працювати над помилками, а також — як їх уникати в майбутньому.
Звісно, не можна прожити цілісінське життя так, аби жодного разу не “дати маху” чи не втрапити у неприємну ситуацію. Проте їх можна не повторювати, а приймати як досвід. Не всім людям це вдається з першого разу, але якщо ти дійсно хочеш попрацювати над помилками, ми розповімо про це детальніше.
Помилки чи неприємні сценарії можуть повторюватися нами свідомо чи несвідомо. І в такі моменти може здатися, що це просто історія циклічна, а не ми щось робимо не так.
Страх зробити щось неправильно може стати каменем спотикання, стагнувати твій фізичний чи моральний розвиток. Тому до помилок важливо ще й правильно ставитися. Тут допоможе глибокий аналіз та рефлексії.
Психотерапевтка Надія Мартинюк пояснює, мозок людини працює так, що сценарії, які були нами прожиті, він сприймає як зрозумілі. Навіть якщо ми робимо певні помилкові дії, можемо наївно розраховувати, що наступного разу все точно буде інакше.
Але наступного разу ті самі дії знову призводять до подібних наслідків. Є багато факторів, які впливають на те, чому люди не вчаться на власних помилках.
Фото: Unsplash
Сподівання на те, що все складеться інакше, є доволі інфантильними. У першу чергу це сценарії, які закладені нами ж, — розповідає психотерапевтка.
— До цього ж відносяться і незнання — важливих правил, законів, як щось працює у тій чи іншій сфері. Коли людина цього не враховує, знову ж таки помиляється або робить усе не так, як сподівалася. Це потім розчаровує чи навіть завдає травматичного досвіду.
Психотерапевтка зазначає, небажання або невміння робити висновки та працювати над помилками сигналізує про інфантилізм та психологічну неготовність. Коли людина перебуває у дитячому чи підлітковому психологічному віці, незалежно від того, скільки їй років за паспортом.
Людина щоразу забуває про те, чим усе закінчилося, тому крокує наново за старим сценарієм. Психологічна незрілість призводить до того, що людина сподівається, що все зроблять за неї, — каже Надія Мартинюк.
Такий підхід може шкодити тобі — очікування не завжди будуть справджуватися, самооцінка та самоцінність через це можуть бути зниженими або завищеними, а розчарування можуть впливати на твій моральний стан.
Аби вийти з кола помилок та повторюваних сценаріїв, усвідомити ситуацію та зробити висновки, психотерапевтка радить просту та дієву техніку. Вона також підходить для запобігання травматичному досвіду та на етапі сумнівів.
Надія Мартинюк радить узяти чистий аркуш паперу і розписати на ньому всі плюси та мінуси, втрати тощо, якщо вчиниш або не вчиниш, як плануєш. Ретельно обдумай всі варіанти подій, слова, реакції, вчинки. Розпиши їх.
Краще дати собі час — день, тиждень чи місяць. Так у тебе буде більш цілісна картина ймовірного розвитку подій та їх наслідків.
Після ретельного обдумування на аркуші ти побачиш кількість плюсів та мінусів. Так буде легше зробити висновки та зважити, чи потрібно “включатися” в цю ситуацію, чи кращим варіантом буде відпустити її.
— У людей є такий цікавий комплекс, що звучить як “Я — невдаха”. Коли людина переймається думкою оточення, близьких чи важливих для неї людей, а всередині живе та розвивається відчуття страху, яке може стати каменем спотикання.
У такому випадку найпростішим способом, звісно, є не робити нічого. Однак він стимулює до того, що станеться ще більше помилок і травм. Адже робота над ними та рефлексії не сталися, і руху вперед немає.
Тому свої страхи потрібно пропрацьовувати — з чим вони пов’язані, які їх причини. Так тобі буде легше рухатися далі по життю з мінімальними втратами. Аналіз може бути спершу неприємним та болючим, але він дозволить не проживати травматичний досвід безліч разів надалі.
Після обдумування та рефлексій через деякий час ти можеш відчути полегшення, знову бачити вихід з ситуації та ставитися до свого досвіду більш усвідомлено.
Спершу слід зрозуміти, що ми не боги, і не всемогутні, каже психотерапевтка. Тому кожен може помилятися і має на це право. Картати себе за помилки точно не слід.
Щоб не повторювати та пропрацювати неприємні ситуації фундаментально, краще не слідувати порадам з інтернету, а почати роботу з психологом чи психотерапевтом.
Також варто навчитися “здорового пофігізму” та частіше пропускати проблеми та неприємні ситуації через цю призму.
Ключове слово тут — здорового, пояснює психотерапевтка. А ще завжди варто поглиблювати свої знання, аби кількість помилок ставала меншою та завдавала менше травматичного досвіду.
Раніше ми розповідали, як побороти заздрість.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.