Стиль життя часто перегукується з нашим харчуванням. Хтось прагне зменшити вагу, дехто навпаки — збільшити, або ж просто прагне попіклуватись про своє здоров’я чи навколишнє середовище.
Звідси виникає чимала кількість способів життя, які іноді називають дієтами, адже вони передбачають відмову від певних продуктів. Хтось до них підходить обережно, а дехто — з головою у вир.
Так трапилось і зі мною. І хоч я завжди цікавилась різними способами харчування, щоб урізноманітнити його, але саме стрес свого часу привів мене до вибору певної дієти.
Спочатку це було вегетаріанство, а згодом, коли стало зрозуміло, що без насичених білків стає досить складно підтримувати свій стан здоров’я, я перейшла на пескетаріанство.
Про свій досвід відмови від м’ясних продуктів, шлях до відносно здорових стосунків з їжею, а також переваги та недоліки свого способу харчування, я розповідаю у першій частині матеріалу.
А в другій — ти можеш знайти відповіді дієтологині Юлії Поворознюк, які стосуються відмови від м’яса, та її поради, кому краще не випробовувати вдачу та не відмовлятись від тваринного білка.
Я ніколи не була особливим фанатом м’яса. Захоплене поїдання котлеток чи ковбаси — це все було точно не про мій стиль харчування.
Ще змалку я маю проблеми зі шлунком, а якщо точніше, гастрит. Тому жирна їжа часто означала практично гарантовані болі у животі. Та асоціювалась вона в мене, звісно, з усіма м’ясними продуктами. Тому з часом я стала уникати все частіше саме їх.
А коли навесні 2021 року трапилась дуже стресова ситуація, то першочергово організм зреагував саме на їжу. Спочатку не хотілось їсти взагалі нічого, але згодом вдалося себе опанувати. Та стало зрозуміло, що ані на вигляд, ані на запах, ані на смак м’ясо я сприймати не могла.
Тому я вирішила тимчасово відмовитись від нього, поки бажання не з’явиться знову, оскільки у харчуванні послуговуюсь лише однією ідеєю — вживати те, що хочеться. А також не пересилювати себе, дотримуватися міри та робити все задля здоров’я.
Перші два тижні без м’яса проходили досить спокійно, адже я й до того не так багато його вживала. Однак частіше як зазвичай виникало почуття голоду, яке лише овочами втамувати було складніше. Їх потрібно було вживати вже у більшій кількості. Зараз розумію, що їх завжди потрібно доповнювати білком.
Згодом прийшло розуміння, що все ж таки попри відразу до м’яса, залишилось бажання їсти щось поживне, тому я вирішила перейти на рибу. У моєму уявленні, вона завжди була корисніша, адже біла містить йод та багато вітамінів і мінералів, а червона багата на Омега-3 жири. Тому ідеальним для мене варіантом харчування стало пескетаріанство.
Пескетаріанство — це система харчування, яка відрізняється від вегетаріанства тим, що окрім продуктів рослинного походження чи молочки, дозволяє вживати рибу та морепродукти.
Про те, що я харчувалась за системою пескетаріанства, я дізналась вже пізніше, після того, як обрала її. За нею ж і харчувалась аж до березня 2022 року. Тобто загалом вийшло близько дев’яти місяців без м’яса.
За цей час мені вдалось зберегти свою звичну вагу, оскільки я все ж таки підбирала білкові замінники м’яса, а також збільшила об’єми порцій.
Спершу було незвичне відчуття легкості. Однак з часом я розуміла, що його можна зберегти й з вживанням м’яса, просто якщо зберігати баланс у харчуванні.
З особистого досвіду можу сказати, що якщо обирати комфортні для себе замінники м’яса та дотримуватися балансу у харчуванні. Тому відмова від цього продукту не буде приносити багато дискомфорту. Буде лише питання, де їх знайти та одвічне “що приготувати на вечерю”.
Крім того, маю попередити, що ці замінники обирались суто з огляду на особисті вподобання та схильність до алергії на певні продукти.
Самі ці продукти містять чимало білка та свого часу допомагали мені доповнювати свій раціон, який виключав м’ясо.
Якщо через стрес я перестала вживати м’ясо, то через нього ж і повернулась до колись неулюбленого продукту. Коли почалась повномасштабна війна, кількість роботи та переживань, як і у всіх українців, звісно, збільшились.
Тому з власних відчуттів почала розуміти, що організму вже не вистачає тих продуктів, які я вживала раніше, щоб насититись. Адже він потребував більше енергії, щоб витримати новий ритм.
Коли минув десь тиждень, окрім концентрації на робочих процесах, проклятті ворога та надсиланні донатів на ЗСУ, у голові прослизали думки про їжу.
Вона почала потрохи перетягувати на себе увагу, а шлунок вимагав просто каші з сосисками. Це єдина річ, яка викликала апетит. Тому я вирішила відійти від будь-яких відмов та просто дати організму те, що йому було потрібно.
Після цього було легше утримувати увагу на потрібних речах та відчувати мінімальний комфорт, оскільки ця “вишукана” страва нагадувала ще й про давні часи та шкільну їдальню.
Тут моя відповідь очевидна — не варто себе стримувати, оскільки, на мою особисту думку, організм знає, що йому потрібно і варто лише до нього дослуховуватись.
Однак перед цим я б рекомендувала звернутися до свого лікаря, щоб бути впевненими, що це не зашкодить здоров’ю. Також консультація може допомогти вибрати ті продукти-замінники, які будуть підходити саме тобі, щоб цей процес був максимально комфортним.
Юлія Поворознюк наголошує, що м’ясо насамперед — це повноцінний білок, який містить достатню кількість вітаміну В12, заліза, цинку. І якщо його довго не вживати, то виникає дефіцит, але у кожної людини по-різному проявляється. Наприклад, у чоловіків часто дефіцит виникає трохи пізніше, тому що в них немає місячного циклу.
Та загалом, на думку дієтологині, за один-два роки без вживання продуктів тваринного походження розвивається дефіцит мікронутрієнтів.
Тому з одного боку вживання м’яса має свої переваги, адже містить повноцінний білок з всіма незамінними амінокислотами, що дуже важливо для нашого організму для побудови наших клітин та їх відновлення.
Через це особливо важливо цей продукт вживати вагітним, мамам з лактацією, для того, щоб нормально сформувався малюк. Також м’ясо потрібно вживати діткам для того, щоб не було дефіцитів В12 та заліза.
Також м’ясо, птицю важливо мати у своєму раціоні жінкам репродуктивного віку, тому що дуже часто вони мають дефіцит цинку, заліза, В12. Особливо дуже втрачається залізо під час менструації.
На фоні стресу в місячні можуть бути дуже сильними. В такому разі жінка дуже багато втрачає заліза і це спершу призводить до його дефіциту, а потім може виникнути латентний дефіцит заліза.
Тому згодом дефіцит може призвести до анемії, коли погано йде наповнення клітин харчовими речовинами, що може вилитись у панічні атаки та виражену тривожність.
У наш стресовий час в період війни це не дуже доцільно, — вважає дієтологиня Юлія Поворознюк.
Через це експертка радить тим, хто все ж таки вирішив відмовитись від м’яса, спробувати його замінити сирами та яйцями. Хоча ці продукти все одно не допоможуть перекрити нестачу заліза, цинку та В12, тому потрібно буде додатково вживати ці мікроелементи як харчові добавки.
Та насамперед, якщо людина прагне змінити стиль харчування, Юлія Поворознюк радить зробити чек-ап свого організму, який буде містити загальний аналіз крові, феритин (депо заліза), біохімію печінки, нирок, вітамін Д, ТТГ.
Крім того, варто перевірити рівень B12 в крові, гомоцистеїн, цинку, загальний білок, альбумін.
Також дієтологиня радить перевірити свій організм, якщо виникло бажання відмовитись від м’яса, оскільки відразу до цього продукту може викликати знижена кислотність чи якісь атрофічні процеси в шлунку, через що він погано перетравлюється та викликає відчуття тяжкості та слабкості.
Тоді причина не у м’ясі, а в тому, що знижена кислотність. Тому треба зробити фіброгастроскопію та перевіритися.
Та якщо людина все ж таки вживає м’ясо, то експертка теж не радить ним зловживати, адже його достатньо всього 50-90 грамів на порцію.
Крім того, до нього варто додавати щось кисле: лимонний сік, оцет, руколу, часник, цибулю, квашені продукти, ягоди кислі як чорниця, малина, полуниця, може бути ківі чи ананаси, мандарини, апельсини.
Ці всі продукти містять органічні кислоти, які будуть покращувати засвоєння м’яса і тоді можна хоч двічі на тиждень їсти червоне м’ясо та тричі — птицю, але потроху комбінувати його. Тоді все в принципі буде добре.
А ось зменшувати цю порцію Юлія Поворознюк радить людям старше 45-50 років, оскільки з віком в організмі спостерігається зниження кислотності, а тому засвоєння продукту буде гіршим. Тоді відмова від м’яса може бути непоганою ідеєю. І з віком можна переходити на рибу, сири, яйця, бобові, горіхи.
Людям у репродуктивному віці експертка все ж таки не радить бути категоричними щодо цього продукту.
Це не дуже доцільно наразі й у нашому помірному континентальному кліматі.
Та іноді люди не лише самі собі обирають обмеження у їжі, але й залучають до цього своїх дітей. Тому читай, що робити, якщо ти прагнеш перевести своє маля на вегетаріанську їжу.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.