60 тисяч жінок наразі боронять Україну в складі Збройних сил. Це один із найвищих показників, якщо порівнювати з арміями країн НАТО. Як за майже рік повномасштабної війни змінились умови служби жінок у ЗСУ, розповіла співзасновниця Жіночого ветеранського руху Катерина Приймак ведучій Яні Брензей.
Нині відомо про розроблену жіночу форму для літнього сезону, її тестують на полігонах. Ця форма відповідає стандартам Збройних сил, відрізняється від чоловічої розмірною сіткою і лекалами.
Ще мають протестувати і затвердити зимову форму. Вона ще не була віддана на тестування, — каже Катерина Приймак.
Пошивом жіночої форми займаються ініціативні групи. Вони розробляють різні види форм, а потім відправляють на тестування. Час тестування форми збільшується, якщо такі групи надсилають свої варіанти пізніше.
Жіночий ветеранський рух зосередився на пошиві зимових комплектів форми. Щодо взуття для жінок на фронті — це уніфіковані з чоловічими пари, які мають менші розміри.
З маленькими розмірами є проблеми, адже передбачити кількість необхідних пар певного розміру неможливо, тому військовим доводиться чекати.
Петиція про забезпечення жінок, які несуть службу в Збройних силах України, необхідними засобами гігієни вже набрала необхідні 25 тис. голосів і нині очікує на розгляд.
Зараз жінки не отримують нічого з гігієнічних засобів, проте є ситуації, коли на бригаду передають волонтерську допомогу, тому отримати їх можна лише так, — розповідає співзасновниця Жіночого ветеранського руху Катерина Приймак.
Для жінок, які перебувають у зоні бойових дій, якщо не підготувалися завчасно, це може стати проблемою. Держава на цей час не надає гігієнічні набори для жінок. Цим займаються або жінки самостійно, або волонтерські організації.
Траплялися випадки, коли жінки відчували себе зайвими в армії через неприпустимі висловлювання військових або державних діячів щодо жіночої гігієни. Але проблема тут не в жінках, а в суспільних установках, адже менструація і досі залишається табуйованою темою не лише у війську, а подекуди і в родинах.
З цього виростає дискомфорт у жінок всередині армії. Наші системи потребують впливу і змін — це факт. Але і той стрибок, який наша армія зробила з 2014-го року в плані гендерної рівності — неймовірний.
Організації мають розповідати про жінок та проблеми, які в них виникають у війську. Військові діляться власним досвідом, щоб допомогти подолати внутрішні проблеми.
Треба працювати і з чоловіками в армії, щоб вони усвідомлювали своє ставлення до фізіології жінки, — каже Катерина Приймак.
За її спостереженнями, на передовій набагато менше проявів гендерної нерівності, аніж у кабінетах влади.
Співзасновниця Жіночого ветеранського руху Катерина Приймак радить жінкам, які хочуть мобілізуватися і захищати державу, пройти професійну підготовку, щоб володіти знаннями тактичної медицини, керування БПЛА.
Потрібно напрацювати собі фах. Ти будеш цінна для армії, якщо маєш професійні навички.
Якщо є здібність до математики, можна йти в артилерію або радіозв’язок. Визнач, які навички в тебе є і де це може знадобитися. Але потрібно бути готовою до того, що є військкомати, де жінок не сприймають як кадровий потенціал і хочуть “відфутболити”.
Це прикро і говорить про те, що меритократичний підхід в армії ще не став принципом, — наголошує Катерина Приймак.
Раніше ми розповідали, як війна змінює роль жінки в Україні та за кордоном.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!