Президент США Джозеф Байден планує підписати закон про ленд-ліз для України. Сам ленд-ліз відомий з історії Другої світової війни, коли США постачали союзникам усе необхідне для перемоги над Німеччиною. Ми сподіваємося на таку ж підтримку для перемоги над Росією.
Історик, кандидат історичних наук Іван Дерейко розповів про вплив ленд-лізу на Другу світову війну.
Він повідомив, що закон про ленд-ліз називався законом про допомогу країнам, чия оборона важлива для оборони Сполучених Штатів Америки. Вони надавали підтримку своїм союзникам, спершу це були Велика Британія та Китай.
Ленд-ліз — це зброя перемоги. Так публіцисти оцінювали це рішення вже після війни.
— Величезний промисловий гігант, яким на той момент були США, робив усе так, щоб ворогу всього людства було погано ще до того, як Америка сама вступить у війну.
За нормами цього закону, всі поставки, які йшли у країни-союзники, не мали бути оплачені — це включало все те, що було використано проти ворога і знищено у боях.
А те, що не було знищено та використано, союзники мали повернути або відшкодувати.
Російська пропаганда розганяє тезу про те, що деякі країни ще до кінця 1980-х років розраховувалися за ленд-ліз і для України це буде важко. Проте історик каже, що Радянський Союз до кінця свого існування так і не розплатився за цю допомогу, а до 1970-х років перемовини про виплату за ленд-ліз взагалі ігнорувалися владою СРСР.
— Сполучені Штати Америки надавали дуже пільгові умови на виплату цих всіх зобов’язань. По-перше, вони постійно знижували ціну. По-друге — надавали кредити на їхню виплату, — розповідає історик.
Радянська влада й нині Росія завжди принижували ленд-ліз, говорячи про те, що на початку війни в них було більше танків, ніж вони отримали в допомогу від США.
Проте вони мовчать, що бензин високої якості для авіації та листовий алюміній для літаків надходили з Америки. А також аси авіації літали на літаках Сполучних Штатів, і список можна продовжувати.
Радянський Союз виробляв більше танків, ніж постачали союзники. Проте робив він це з американської листової сталі та алюмінію.
Основні поставки ленд-лізу припали на 1942–1943 роки, на контрнаступ СРСР.
На мою думку, без цих поставок контрнаступ і перемога були б не можливими.
Сьогодні, 9 травня, в День перемоги над нацизмом Володимир Зеленський звернувся до українців. Ми боремося за свою землю та за майбутнє своїх дітей, тож Хрещатик неодмінно побачить парад перемоги України.