Росія стала вигнанцем для усього світу. З країною не хочуть мати нічого спільного навіть схожі до неї диктаторські режимні держави. Нещодавно РФ заявила про свій вихід із проекту МКС, а причиною назвала світові санкції проти неї: буцімто, доки санкції не знімуть, Росія до співробітництва з МКС не повернеться.
Але всі навколо розуміють: насправді причина у грошах, а точніше — у відсутності коштів для фінансування космічної галузі держави.
Новий голова Роскосмосу Юрій Борисов ухвалив своє перше рішення на посаді: Росія виходить із проекту Міжнародної космічної станції після 2024 року.
Авжеж Росія уже працює над створенням власної орбітальної станції. Так само, як-от із Макдональдзом.
Борисов пообіцяв виконання всіх домовленостей перед NASA, але американці заявили, що не отримували жодних звернень про вихід Росії з МКС.
Unsplash
Прес-секретар Держдепартаменту США Нед Прайс заявив — попри війну в Україні, у США та РФ ще були спільні наукові цілі для посилення безпеки у галузі космосу. А тепер Росія посилає недружні знаки у бік США.
Нехай росіяни говорять про їхні мотиви. Я просто зазначу, що Сполучені Штати та Росія співпрацюють у галузі освоєння космосу вже багато років, протягом десятиліть. Україна, очевидно, докорінно змінила наші стосунки.
— Але є ще аспекти наших відносин, зокрема наші спільні наукові завдання, спільні цілі у галузі безпеки. Зв’язки між людьми, які ми хотіли б зберегти. А росіяни посилають протилежний сигнал.
З іншого боку, як пише BBC, нічого сенсаційного у рішенні Кремля немає. Завдяки США польоти на МКС довгі роки для Росії були дуже прибутковими. Адже з 2011-го року до станції перестали літати американські Шатли і пілотовані польоти почали виконувати лише російські Союзи.
З 2006-го по 2020-й рік NASA закупило у Роскосмосу 72 місця у Союзах за майже $4 млрд. Вартість одного “квитка” на МКС за цей час для астронавтів NASA зросла з $20 млн до $90 млн.
Проте нещодавно до станції почали літати американські кораблі SpaceX Dragon Ілона Маска, і це допомогло суттєво знизити витрати. Тож росіяни втратили свої космічні прибутки.
Ілон Маск у своєму Twitter коротко та ясно описав ситуацію з виходом РФ із проекту МКС: побажав щасливої дороги французькою.
Russia says it will leave the International Space Station after 2024 https://t.co/kBBmrdBV15 pic.twitter.com/rZRUcM562O— SPACE.com (@SPACEdotcom) July 26, 2022
Russia says it will leave the International Space Station after 2024 https://t.co/kBBmrdBV15 pic.twitter.com/rZRUcM562O
Розмови про те, що програму МКС потрібно згортати, точаться вже досить давно. Її утримання коштує все дорожче. З роками у станції з’являються мікротріщини, що спричиняють витік кисню. Ще однією причиною зниження інтересу до неї стали нові, більш амбітні космічні проекти польотів на Місяць, а звідти — на Марс.
Але Росії такі далекі космічні мандри навряд чи світять. Із запровадженням санкцій вона тепер використовує у своїй військовій техніці чипи з імпортних холодильників. Російський автопром перебуває у стані клінічної смерті, а безпілотники особисто Путіну доводиться просити в Ірану. Тож у цьому світлі космічні амбіції Росії виглядають дедалі більш сумнівно.
Як Ілон Маск підтримує Україну, ми писали раніше, читай у нашому матеріалі.
Підписуйся на наш Telegram, аби завжди бути в курсі всіх новин!