Українські жінки відіграють чималу роль у нашому суспільстві. Серед них багато лідерок, які займаються благодійними ініціативами, працюють у сфері права, допомагають військовим у реабілітації, працюють у політиці та дипломатиці та у багатьох інших сферах.
За два роки повномасштабної війни українки довели, що здатні бути хорошими лідерками, про них говорять у світі, їх відзначають нагородами та дякують за їхню роботу.
Ми зібрали портрети жінок-лідерів, що впливають на соціальний розвиток та підтримку під час війни. Насправді список має бути набагато довшим, адже зараз тисячі українських жінок працюють над покращенням життя в Україні, і ми вдячні кожній за її вклад у розвиток різних ініціатив.
Перша леді України має чимало обов’язків. Вона відвідує різні дипломатичні зустрічі та завжди привертає увагу до війни в Україні. На усіх міжнародних заходах та під час усіх інтерв’ю Зеленська намагається розповідати про жінок під час війни, як вони справляються з усіма викликами.
— Я розповідаю історію конкретних жіночих доль, щоб світ уявив собі цих людей не як цифри у статистиці, а як особистостей, — сказала вона в одному зі своїх звернень.
Фото: Facebook
Олена Зеленська ініціювала реформу шкільного харчування, ініціювала приєднання України до міжнародної ініціативи G7 з гендерної рівності — Партнерство Біарриц, у 2020 році Україна отримала статус учасниці. Також за ініціативою Олени Зеленської впроваджують україномовні аудіогіди у найбільш знакових місцях світу. У вересні 2022 року вона заснувала Фундацію Олени Зеленської, яка працює за напрямами охорони здоров’я, освіти та гуманітарної допомоги.
За ініціативою першої леді була створена Всеукраїнська програма ментального здоров’я Ти як? Також вона продовжує втілювати та просувати безбар’єрність в Україні.
Парамедикиня Юлія Паєвська, також відома як Тайра, заснувала добровольчий медичний підрозділ Янголи Тайри. Під час евакуації мирних жителів Маріуполя у березні 2022 її взяли в полон окупанти. У червні 2022 року її вдалося повернути з полону.
Жінка продовжує вести активну діяльність та привертати увагу до війни в Україні. Вона увійшла до списку 100 найвпливовіших жінок за версією BBC. Також брала участь в Іграх Нескорених-2023 та здобула срібну медаль з плавання.
17 лютого 2024 під час Мюнхенської конференції з безпеки Тайра виступила з промовою. Вона розповіла, що її побратими щойно вийшли з Авдіївки. І дехто з них лишився там назавжди. Юлія нагадала, що війна триває 10 років. Вона розповіла присутнім, що її шлях зропочався 10 років тому на Майдані. Там Тайра також була медикинею. Потім вона почала викладати тактичну медицину та лишилася на фронті. Вона розповіла про українських поранених, а також про психологічні та фізичні катування.
Українська телеведуча Маша Єфросиніна є почесним послом ООН та засновницею фонду Маша. Також вона веде активну діяльність щодо боротьби з домашнім насиллям.
Єфросиніна давно займається благодійністю, ще до повномасштабної війни з фондом Твоя опора вона організовувала Charity weekend, де люди могли жертвувати кошти на благодійність, а натомість дізнаватися щось нове та корисне для себе.
Зараз у Фонді Маша діє програма зі стабілізації емоційного стану жінок і дітей, які постраждали від війни, вона була спеціально розроблена фахівцями в галузі психотерапії та посттравматичних синдромів.
Посмотреть эту публикацию в Instagram Публикация от Masha Efrosinina (@mashaefrosinina)
Публикация от Masha Efrosinina (@mashaefrosinina)
Олександра Матвійчук є правозахисницею, яка вже більш як 15 років очолює Центр громадянських свобод (ЦГС). Під час Революції гідності правозахисниця разом з іншими членами Центру координувала Євромайдан SOS — ініціативу, що надавала юридичну допомогу потерпілим учасникам цих протестів.
Після початку повномасштабного вторгнення організація співініціювала проект Трибунал для Путіна. У межах цього проекту документують злочини російської армії.
Сам Центр громадянських свобод став одним із лауреатів Нобелівської премії миру 2022 року за роботу з документування воєнних злочинів Росії після повномасштабного вторгнення в Україну. А Матвійчук стала лауреаткою премій імені Василя Стуса та Захисник демократії. Також вона потрапила до рейтингу 100 найвпливовіших жінок 2022 року від BBC.
ЮрФем була офіційно зареєстрована у вересні 2017 року. Очільниця ЮрФем та голова правління Христина Кіт, юристка, співзасновниця ЮрФем Роксолана Поцюрко, співзасновниця та членкиня ЮрФем Лариса Денисенко.
На фото з ліва на право: Лариса Денисенко, Христина Кіт, Роксолана Поцюрко. Фото: ЮрФем та Facebook
Асоціація жінок-юристок України ЮрФем покликана стати майданчиком для обміну досвідом, розвитку та підтримки жінок у юридичній професії. З початком повномасштабної війни ЮрФем стала місцем підтримки для потерпілих від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації.
Також асоціація має свою академію, яка обʼєднує юристок та адвокаток зі всієї України. Після академії жінки можуть надавати якісну гендерно чутливу правову допомогу потерпілим від гендерно зумовленого насильства, зокрема від сексуального насильства, та формувати позитивну судову та правоохоронну практику в цих справах.
Аліна Михайлова є депутаткою Київради, доброволицею та парамедикинею. Аліна є начальницею медичної частини батальйону Вовки Да Вінчі 67-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ ЗСУ. У 2022 році дівчина увійшла до списку Forbes 30 найуспішніших українців до 30 років також вона стала прототипом однієї з фігурок LEGO, присвячених українським захисницям.
З початку повномасштабного вторгнення медична служба Ульф батальйону Вовки Да Вінчі виросла у більш як п’ять разів. Стабпукнт Ульфа працює також для інших підрозділів ЗСУ.
Як депутатка Київради Михайлова приділяє увагу боротьбі із незаконною забудовою та дерусифікації Києва. Вона протидіяла забудові берега Вирлиці, набережної на Микільській Слобідці та зносу садиби Барбана. За допомогою волонтерів дівчина збирає медикаменти та засоби захисту для свого підрозділу. Прикладом лідерства для неї був її хлопець Михайло Коцюбайло — герой України, який загинув у березні 2023 року.
Марія Берлінська — аерорівідниця. Ще десять років тому, у 2014 році, вона створила Центр підтримки аеророзвідки, почала займатися дронами та навчати військових.
Жінка сприяла тому, щоб скасували гарантійні листи, мито та ПДВ на дрони, а митна служба перестала вважати БпЛА товарами подвійного призначення. У березні 2023 року Берлінська започаткувала програму підтримки ударних дронів Люті пташки.
Марія також є засновницею та керівницею Центру підтримки аеророзвідки та проекту Невидимий батальйон — адвокаційний правозахисний громадський проект про українських військовослужбовиць на війні з Росією, права жінок в українському війську, гідну реабілітацію ветеранок російсько-української війни та боротьбу з сексуальним насильством в українській армії. Зародився він ще у 2015 році з соціологічного дослідження про участь жінок у війні.
Яна Білецька — засновниця волонтерського об’єднання Хаб Вокзал у Харкові. ХАБ Вокзал — це волонтерське об’єднання для допомоги громадам Харківщини. За 2023 рік об’єднання видало 180 000 кг непродовольчих товарів, 31 000 кг продуктів та 137 кг медикаментів. Здійснило 296 відвантажень гуманітарної допомоги, яку отримало понад 35 000 осіб.
Дівчина розповідала для Ukraїner, що волонтерство — це сила, адже це об’єднання людей навколо певної ідеї.
— І сьогодні, я вважаю, що без волонтерства не було б міцного тилу для наших військових, — сказала вона.
Фото: Олександр Шарма / Ukraїner
Ксенія Драганюк — співзасновниця ГО Землячки. Це соціальний проект в підтримку жінок, які боронять нашу землю у війні з російськими агресорами. Землячки розповідають про жінок на фронті, підтримуючи та популяризуючи культуру жінка-військова в Україні та закордоном. Також забезпечують захисниць жіночою формою, амуніцією та всім необхідним.
Також організація займається проектами з психологічної підтримки та реабілітації захисниць.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram Објава коју дели Kseniya Draganuk (@kseniya_draganuk)
Објава коју дели Kseniya Draganuk (@kseniya_draganuk)
Євгенія Таліновська — співзасновниця Зграї. Це одна із найбільших волонтерських ініціатив в Україні зі штабом у Києві, яка виникла ще у 2014 році під час Революції гідності. Спочатку волонтери допомагали на Євромайдані, а коли почалася російсько-українська війна, споряджали бійців на сході. Після 24 лютого 2022 року волонтери постачають мирним жителям ліки, продуктові набори та допомагають з евакуацією.
За плечима Євгенії понад 15 років роботи з дитячими будинками, координація проектів зі збору коштів міжнародного благодійного фонду Кожен може.
Зграя отримала статус громадської організації та допомагає:
Фото: Сергій Коровайний / Ukraїner
Андріана Арехта — голова громадської організації Жіночий волонтерський рух, а також сержант Сил спеціальних операцій України.
Разом з однодумицями-ветеранками, які обʼєдналися у Жіночий ветеранський рух, вона домоглася законодавчих змін, щоб жінки могли обіймати бойові посади в українській армії. Зараз громадська організація захищає права жінок у ЗСУ.
Сама Арехта брала участь у звільненні Київщини, Харківщини, Херсонщини. За дорученням Валерія Залужного у складі жіночої делегації літала у Вашингтон. На жаль, у грудні 2022-го Арехта зазнала поранення, підірвавшись на протитанковій міні, але жінка проходила реабілітацію. Восени 2023 року вона дала інтерв’ю CNN та закликала надати Україні засоби протиповітряної оборони, далекобійні засоби, озброєння та амуніцію.
Ірина Кондратова — колишня голова обласного перинатального центру в Харкові, стала відомою у світі, коли британський футболіст Девід Бекхем віддав свій акаунт в Instagram на один день лікарці. Тоді вона показала, як рятують новонароджених немовлят у перинатальному центрі Харкова в укритті і під обстрілами. Ірина потрапила до списку 100 впливових жінок 2022 року за версією BBC. У 2023 році стала заступницею Національної служби здоров’я України. Уряд підтримав відповідне подання голови НСЗУ Наталії Гусак, про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
На посаді Ірина спрямовує та координує діяльність Департаменту стратегії універсального охоплення населення медичними послугами та міжрегіональних департаментів НСЗУ.
Олена Розвадовська — співзасновниця благодійної організації Голоси дітей. Організація надає психологічну допомогу дітям, що дістали травми внаслідок війни.
Її створили за чотири роки після того, як Олена стала волонтеркою у прифронтових районах Донбасу. Зараз у фонді є понад 100 психологів, які допомагають дітям у 14 центрах. Також організація має безкоштовну гарячу лінію.
Раніше жінка працювала прессекретарем в Офісі уповноваженого президента України з прав дитини. У 2017 році Олена отримала премію Правозахисний порядок денний за особистий внесок у захист прав людини в Україні.
Дар’я Касьянова — програмна директорка СОС Дитячі містечка Україна, голова правління Української мережі за права дитини. Вже понад 15 років Дар’я займається проблемами сирітства, розвитком сімейних форм виховання та деінституалізацією системи виховання в Україні.
Росла Касьянова у Донецьку, там і викладала міжнародну економіку та маркетинг сім років у виші, захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю Соціальна економіка, демографія, соціальна політика. Починаючи з 2007 року, почала працювати із соціальною тематикою у різних благодійних фондах. З 2014 року займалася евакуацією, зокрема і дітей на Донбасі.
Зараз Дар’я спільно з командою адвокатує та впроваджує законодавчі зміни у сфері захисту прав дітей та трансформації системи догляду і виховання дітей в Україні.
Тата Кеплер — українська волонтерка, яка у серпні 2022 року отримала нагороду Національна легенда України.
Після початку повномасштабного вторгнення жінка заснувала рух Птахи, який допомагає військовим та цивільним. Одним із напрямів є допомога у “сірих зонах”, звільнених селах та далеких населених пунктах.
Також Тата Кеплер виступала за ініціативу відмовлення від використання радянського формулювання Евакуація 200, що стосувалося транспортування тіл загиблих бійців. З 2022 року відповідні підрозділи називаються На щиті.
Крім цього, волонтерка порушує проблеми з тактичною медициною, зокрема вмістом аптечок та неякісних турнікетів.
Ольга Руднєва — з серпня 2022 CEO Superhumans Center. Ольга протягом 18 років очолювала Фонд Олени Пінчук. З лютого 2022 року стала координаторка найбільшого гуманітарного складу HelpUkraineCenter.
Проекту Superhumans займається відновленням можливостей травмованих війною людей. Руднєва будує екосистему, в якій українці, що втратили кінцівки, зможуть в одному місці отримати найкраще рішення для продовження повноцінного життя.
Посмотреть эту публикацию в Instagram Публикация от Olga (@rudnieva_olga)
Публикация от Olga (@rudnieva_olga)
Ярослава Гресь займається координацією президентської фандрейзингової платформи UNITED24. Також вона є керівницею проекту Парк корупції Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні.
Ярослава — піарниця культурних, соціальних та освітніх проектів, які створені для України і які говорять про Україну в усьому світі. За словами жінки, її основна ціль на кар’єрному шляху — показати світу іншу Україну: сучасну, креативну, готову відображати глобальний контекст і при цьому розкривати національні інсайти.
UNITED24 збирає великі кошти для відбудови України та допомоги українцям.
— Фандрейзинг — це жорстка гра, це боротьба за кошти, за увагу, — казала Гресь в інтерв’ю Суспільному.
— Ми не даємо собі можливості відволікатися на сильні переживання, інакше будемо неефективними.
2014 року у 19-річному віці Яна Зінкевич створила медичний батальйон Госпітальєри. Зараз про цей батальйон чули, мабуть, усі українці. Він надає першу медичну допомогу пораненим військовим і мирним жителям, проводить медичну підготовку, та проводить евакуації.
Яна сама була частиною батальйону та особисто вивезла з поля бою в безпечне місце 200 поранених солдатів.
Але, на жаль, у 2015 році Яна потрапила у ДТП, внаслідок якого стала пересуватися на кріслі колісному. Утім, дівчина почала діяльність у Верховній Раді, і зараз є однією з наймолодших депутаток українського парламенту, очолює підкомітет військової медицини.
Зінкевич також відкрила постійну школу підготовки парамедиків, яка значно збільшила потужності її батальйону. А у 2022 році дівчина потрапила до рейтингу 100 впливових жінок від BBC.
Любов Шипович — співзасновниця громадської організації Razom for Ukraine та засновниця благодійного фонду Dignitas.
Жінка живе у США, але активно волонтерить для України ще з часів Революції гідності. Саме тоді вона разом з однодумцями створила громадську організацію і благодійний фонд Razom for Ukraine. Після 24 лютого 2022 року команда зібрала для допомоги фронту понад $50 млн. Левову частку цих грошей витратили на техніку для аеророзвідки, перекривши критичну потребу в дронах, раціях, планшетах у перші місяці повномасштабного вторгнення.
Шипович підтримує українських захисників через власну благодійну організацію Dignitas Fund, яка зокрема збирає кошти на ударні дрони.
Раніше ми розповідали про українців та українок, які змінюють нашу країну на краще.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.