У вересні 2022 року в Ірані тривали масові протести. Тисячі людей виходили на вулиці у різних містах країни. Жінки масово спалювали свої хіджаби та обрізали волосся. У чому була причина протестів, що відомо про загиблу Махсу Аміні та чому їй присудили премію Сахарова.
У 2023 році головну нагороду ЄС у галузі прав людини — премію За свободу думки імені Андрія Сахарова присудили покійній 22-річній Махсі Аміні та іранському протестному руху Жінки. Життя. Свобода.
Премія Сахарова була затверджена у 1988 році та вручається за винятковий внесок у боротьбу за права людини по всій земній кулі.
Присудження премії для Аміні та руху Жінки, життя, свобода — це визнання їхніх сміливих зусиль щодо відстоювання прав жінок, повідомив голова комітету Європарламенту із закордонних справ Девід Макалістер.
Минулого року цю премію присудили хороброму народу України, який був представлений його президентом.
Масові протести в Ірані у вересні 2022 року розпочалися через смерть 22-річної студентки Махси Аміні. Дівчина з провінції Курдистан приїхала з родиною до Тегерану 13 вересня. Біля метро її затримала поліція моралі за неправильне носіння хіджабу — він не повністю прикривав волосся дівчини.
Поліцейські відвели її до “центру перевиховання жінок”, де вона втратила свідомість. На камерах відеоспостереження видно, що дівчина виходить ніби здоровою та з правильно зав’язаною хусткою. Проте батьки вимагають надати повні записи відеоспостереження, адже ті, що їм продемонстрували, відредаговані.
Поліція моралі — формування, що патрулює вулиці та стежить за дотриманням суворих релігійних правил в одязі та громадського порядку.
З “центру” дівчину забрала швидка, вона весь час перебувала в комі до самої смерті. Померла Махса у лікарні 16 вересня. Згідно з офіційними заявами, у неї нібито стався серцевий напад. Проте родина заперечує те, що у дівчини були проблеми з серцем.
In Iran this woman is in a coma because morality police savagely arrest her in order to force her to follow sharia law & wear hijab. It is a shame that in 21st century we the women of Iran and Afghanistan are still alone in our fight against Islamic regimes. #MahsaAmini https://t.co/LV3oVF2tuc pic.twitter.com/s0tWGpO5MJ— Masih Alinejad ????️ (@AlinejadMasih) September 15, 2022
In Iran this woman is in a coma because morality police savagely arrest her in order to force her to follow sharia law & wear hijab. It is a shame that in 21st century we the women of Iran and Afghanistan are still alone in our fight against Islamic regimes. #MahsaAmini https://t.co/LV3oVF2tuc pic.twitter.com/s0tWGpO5MJ
Протести в Ірані почалися у день похорону Махси Аміні. Вони швидко поширилися від Тегерану по всій країні й докотилися до рідного міста дівчини. Протестувальники вимагали скасувати обов’язкове носіння хіджабу. Жінки та дівчата на знак солідарності та підтримку Махси палили свої хустки та стригли волосся.
Протести в Ірані після смерті Махси Аміні. Фото: Getty images
Деякі дівчата поширювали відео у соціальних мережах із закликом “припиніть вбивати жінок”, на яких обрізали коси, щоб привернути увагу світу до проблеми.
@nilnaz_2 Each one of you is the voice of the Iranian people.???? Freedom of Iran???? #mahsaamini #opiran #movement #protest ♬ original sound – jkk.lomls
Крім цього, смерть Махси стала символом політичного та економічного розчарування. Невдоволені іранці критикували жорстокість силовиків, безкарність влади та сильний релігійний контроль.
Населення країни страждає через високе безробіття та інфляцію, однією з причин яких стали західні санкції.
Протести в Ірані проходили неспокійно. Силовики придушували протестувальників. За даними правозахисної організації Iran Human Rights, станом на 22 вересня 2022 року, під час протестів загинула щонайменше 31 особа.
Повідомляють про найбільшу кількість загиблих у місті Амол та Бабол — 11 та шість відповідно.
Також в організації повідомляють, що в Амолі, згідно з їхніми джерелами, близько 60 чоловіків і шести жінок були заарештовані та доставлені до місцевої в’язниці.
Iranian riot police brutality on display #Mahsa_Amini #مهساامینی pic.twitter.com/FlzQVlAenV— Golnaz Esfandiari (@GEsfandiari) September 24, 2022
Iranian riot police brutality on display #Mahsa_Amini #مهساامینی pic.twitter.com/FlzQVlAenV
Влада Ірану також обмежила доступ до інтернету, месенджерів, соціальних мереж. Також став дуже слабким мобільний зв’язок.
Сполучені Штати, Європейський союз та ООН засудили насильство в Ірані. Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав іранський уряд не переслідувати жінок та дозволити проводити мирні протести.
Минулого року світ сколихнули протести жінок проти заборони абортів. Вони самостійно мають вирішувати, що робити зі своїм тілом. Раніше ми публікували добірку фільмів про важливість права на аборт.
Фото: Getty images
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.