Хай які гарні українські лани, але сміття їм навряд колись пасуватиме. А під час повномасштабної війни його стало ще більше. Постійні бомбування і розбирання завалів після них приносять на нашу землю не лише емоційні втрати, але й шкоду довкіллю у вигляді будівельного сміття.
Тому Верховна Рада України сьогодні, 21 червня, ухвалила закон Про управління відходами, щоб розширити спектр можливостей для очищення нашого середовища.
За законопроект № 2207-1-д проголосували 282 народних депутатів.
Однак не варто очікувати, що він вирішить одразу всі проблемі із засміченням середовища. Це рамковий документ, який дасть змогу розробити ще кілька секторальних законів, щоб урегулювати сміттєпереробний процес.
Одним із кроків до виконання Угоди про асоціацію між Україною з ЄС було саме ухвалення закону Про управління відходами.
Як зазначає міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, наша країна була єдиною в Європі, у якій держава не мала контролю над відходами. Відповідно, 90% сміття просто захоронювалось у землю.
Наша мета — бути повноправним членом Європейського Союзу, тож ми повинні показати здатність проводити реальні європейські реформи.
Насамперед закон Про управління відходами передбачає встановлення принципу “забруднювач платить”, який вже діє у Європі.
Документ дає змогу впровадити розширену відповідальність виробника, який буде зобов’язаним забезпечити повну утилізацію упаковки свого продукту.
Також новий закон дасть змогу закрити старі сміттєзвалища та привести усі наявні до європейських норм. Завдяки такому кроку Україна зможе побудувати сучасну сміттєпереробну інфраструктуру та відкрити кордони для інвесторів.
Крім того, впроваджується європейська ієрархія поводження з відходами.
Тобто європейська ієрархія поводження з відходами передбачає, що захоронення відходів відбувається в останню чергу. Насамперед як виробництва, так і окремі господарства мають робити все можливе, щоб запобігти утворенню відходів.
Кінцева мета — зробити поводження з відходами ефективнішим і безпечнішим для людей і довкілля, — пише Руслан Стрілець.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про застосунок Пакован від українських екоактивістів, який допоможе полегшити процес сортування сміття.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!