Вісім місяців тому наше звичне, рутинне життя перевернулося з ніг на голову. Уже 242 дні Збройні сили України, волонтери, працівники, підприємці, студенти, батьки, діти докладають всіх зусиль, аби перемогти імперську Росію.
Війна — це страшно, бо боїшся за життя найдорожчих. Війна — це дорого, бо гинуть тисячі красивих вільних людей. Війна — це сумно, бо пустують стіни дитячих садків та шкіл.
Редакція Вікон продовжує збирати важливі цифри для українців, аби після Перемоги усі ми пам’ятали ціну власної свободи.
Unsplash
03:40 а.m. Перші танки рушили в бік Луганської області.
03:59 а.m. Перше розуміння про початок війни у тих, хто зустрів чотирьох військових РФ на пропускному пункті у Каланчаку.
04:35 а.m. Перші ракети, Сумщина.
04:50 а.m. Російський президент Володимир Путін оголошує початок проведення “спеціальної воєнної операції” на території України з метою “денацифікувати” та “демілітаризувати” Україну. Саме так у Росії називають воєнні злочини на території суверенної держави Україна.
05:00 а.m. Перші ракети по Києву, Львову, Івано-Франківську, Рівному, Луцьку, Одесі, Харкові, Миколаєві, Маріуполі, Запоріжжі, Дніпрі та ще десятках інших українських міст.
Усі наступні години в українців триватимуть вічно. Вибухи зіллються в один суцільний гул, а тривожні валізки заполонять коридори квартир.
10:40 а.m. “Русскій воєнний карабль…” Острів Зміїний.
До кінця доби росіяни просуваються вглиб північних областей. Ми чуємо багато співчутливих слів, обіцянок, чекаємо на скінчення жаху та ціпеніємо від страху — ми не знаємо, що буде далі.
Маріуполь опиняється у блокаді, росіяни нещадно обстрілюють територію України.
Присвоєння звання міст-героїв Харкову, Чернігову, Маріуполю, Херсону, Гостомелю, Волновасі, а також Ірпеню, Бучі, Миколаєву та Охтирці.
Окупація Херсонщини та обласного центру.
Починаються бої за Азовсталь, українські бійці полку Азов закликають владу до деблокади Маріуполя.
Окупація Славутича.
Звільнення декількох сіл у Запорізькій області. Звільнення Ірпеня. Звільнення сіл на Харківщині, Херсонщині, Чернігівщині.
Окупація Ізюма.
Відступ російської армії та звільнення населених пунктів Київщини та Чернігівщини: Буча, Мотижин, Ірпінь. Виявлення жахливих воєнних злочинів Росії.
Повне відведення московських військ з території Сумщини, Чернігівщини.
До кінця квітня ЗСУ звільняють села на Харківщині та Миколаївщині.
Росіяни входять в Попасну, Рубіжне, Світлодарськ, Лиман.
У червні ЗСУ втрачають контроль над містами Луганської та Донецької області, натомість просуваються вглиб Харківщини.
Бійці Азова виконують наказ верховного командування та виходять з Азовсталі. Захисники потрапляють у полон до росіян: частину з них везуть у російський Новоазовськ, але більшість — до селища Оленівка.
Instagram
Повернення під український контроль… перепрошую, “жест доброї волі” на острові Зміїний.
Окупація Лисичанська.
Україна за посередництва Туреччини й ООН підписала зернові угоди щодо гарантій безпечного вивезення з українських морських портів зерна на експорт. Наступного ранку Одесу розбудили ракетні удари по порту.
Оголошення обов’язкової евакуації з Донеччини.
“Бавовна” у Криму. Росіяни не хочуть виїжджати з Криму, з Алушти. “Так душевна била”… Допоки не пролунали вибухи на аеродромі в Новофедорівці.
ЗСУ завдають чергового потужного удару по Антонівському мосту на Херсонщині, через який РФ перекидала техніку для підкріплення.
“Мамулєчкі” та решта вже почали “звалювати”. “Бавовна” у Криму 2.0, або вибухи на російських складах з боєприпасами під Саками. Багато росіян покидають тимчасово окупований Кримський півострів через Кримський міст.
Повідомляється про нове ураження Антонівського мосту під Херсоном. У Донецьку вражено базу батальйону “П’ятнашка” так званої армії ДНР.
Російські окупанти ракетами вдарили по залізничній станції Чаплине у Дніпропетровській області. Внаслідок цього удару загинули 25 людей, близько 50 були пораненими.
Звільнення Балаклії.
ЗСУ звільнили Ізюм та Куп’янськ.
Історичний обмін полоненими: 215 військовополонених, серед яких 108 — бійці Азова обміняли на Віктора Медведчука та 55 полонених російських військових.
На свободі командири Азова Денис “Редіс” Прокопенко, Святослав “Калина” Паламар, Олег Хоменко, командир 36-ої бригади морської піхоти Сергій “Волина” Волинський та командир 12-ої бригади НГУ Денис Шлега. Вони до кінця війни залишатимуться на території Туреччини під гарантії Реджепа Ердогана.
Також на волі наша “Пташка” — парамедикиня Катерина Поліщук, яка співала повстанських пісень на Азовсталі. І вагітні військовослужбовиці — Мар’яна Мамонова, Яна Шумовецька та Анастасія Черненькая.
Путін оголосив про включення до складу РФ Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Влада України подала заявку на прискорений вступ до НАТО.
ЗСУ звільняють Лиман (Донецька область), Греківку (Луганська область). Починається деокупація населених пунктів Херсонської області, звільнено: Архангельське, Дудчани, Давидів Брід.
Вибух на Кримському мосту, що підірав військову міць РФ.
Масований ракетний удар по всій території України. Загинули 19 людей. Понад 3500 населених пунктів залишилися знеструмленими. Постраждала культурна та освітня інфраструктура України.
Звісно, нашою найбільшою перемогою буде відновлення своїх державних кордонів зразка 1991 року та видворення ворога з української землі раз і назавжди. Та попри це всім нам важливо помічати й пам’ятати маленькі кроки, якими ми наближаємося до перемоги.
Втрати особового складу ворога досягли 67 тисяч. За підсумками першого півріччя 2022 року український IT-експорт зріс на 23%.
Ми об’єднали навколо себе сім найкращих друзів України (США, Велика Британія, Польща, Естонія, Латвія, Литва та Канада), що допомагають нищити ворога. Офіційно оголошували про співпрацю та підписували меморандум про партнерство між нами та виробниками Bayractar. Вони ж нам, до речі, передадуть безкоштовно свої безпілотники тоді, коли Польща зібрала на них $5 млн.
Ми також збирали кошти на безпілотники — назбирали аж 600 млн грн. А ще ми виграли Євробачення-2022, набравши сумарно 631 бал.
На YouTube став доступним перегляд відео з автоматичним перекладом субтитрів українською. А 7 серпня з наших портів таки вийшли у відкрите море три судна із зерном на експорт.
Десятки років боротьби, дев’ять років сподівань — і Україні дають статус кандидата на члени в ЄС. А 9 травня Джо Байден підписав указ про ленд-ліз для України. 29 червня проведено найбільший обмін полоненими у форматі 144 на 144, зокрема, визволено 95 захисників Азовсталі.
А кілька днів тому, в ніч з 21 на 22 вересня було здійснено історичний обмін військовополоненими: 215 військових України, серед яких 108 українських героїв опору Маріуполя із п’ятьма найвідомішими командирами полку Азов було обміняно на зрадника України Віктора Медведчука та ще 55 російських полонених.
А в Росії вперше з 1918 року стався дефолт із суверенних боргових зобов’язань в іноземній валюті. Це не зовсім наша перемога, але це приємний бонус до тієї справи, що зараз ми робимо.
У результаті блискавичного контрнаступу лише у вересні українські військові звільнили майже дев’ять тисяч квадратних кілометрів. Найбільшими здобутками стали деокупація Харківських міст та селищ.
Серед найбільших: звільнення Балаклії 8 вересня, а уже 10 вересня — Куп’янська, було звільнено Ізюм та Вовчанськ.
Станом на жовтень підтверджено звільнення понад тисячі квадратних кілометрів на Півдні (Херсонщина).
13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи визнала російський режим терористичним та передбачила створення міжнародного трибуналу.
Направду, ми воюємо не просто з військовими Російської Федерації — ми воюємо зі 600-річним злом, яке душило українство з першого дня, щойно завело армію. У російської людини абсолютно не розвинене відчуття емпатії — те, що відрізняє людей від тварин.
Росіяни завжди сіяли зло, а війну в Україні військові РФ змогли перетворити на кількатисячні братські поховання, на кільканадцять сотень згарищ, на тисячі звірячих убивств.
За вісім місяців війни Україна втратила від 12 до 29 тисяч мирного населення — за даними українського уряду. Але ця кількість жертв є значно меншою за реальні цифри, оскільки ми не маємо змоги перевірити кожну зниклу особу. До того ж під час окупації міст росіяни масово вбивали населення — лише в районі Бучі загинули 1137 осіб, а в Маріуполі росіяни тільки за три місяці війни вбили 22 тисячі цивільних людей.
Під час авіанальоту на драмтеатр у Маріуполі загинуло не менш як 600 людей.
Щодня від російських ракет страждає Запорізька, Харківська, Миколаївська області. Близькі до катастрофи Донецька та Луганська області — лишень в місті Кремінна було прицільно розстріляно 56 людей похилого віку.
Внаслідок обстрілів Миколаєва в різний час загинуло понад 120 людей, а у Харкові та області — понад тисячу жертв. Невідомо, що відбувається в тимчасово окупованому Херсоні та області: є факти катування та масових вбивств тих, хто не подобається окупантам через проукраїнську позицію.
Свіжою раною для України стала “Ізюмська різня”: після деокупації Ізюмського району Харківської області ЗСУ виявили понад 400 масових поховань у лісі. Ексгумовано тіла як цивільних, так і військових сил ЗСУ з ознаками тортур.
Росія завдає масованих ракетних атак по енергетиці України. Лише 10 жовтня російськими ракетами було подшкоджено близько третини енергетичної інфраструктури.
З України незаконно депортували до Росії понад 2 млн українців, з них — близько 250 тисяч дітей. За словами колишньої уповноваженої з прав людей, було офіційно зафіксовано понад 400 випадків зґвалтувань українців, але це ті, про які повідомляли жертви чи очевидці. Справжнє число є значно більшим.
Загалом по світу зараз перебуває близько 13 млн українських біженців.
Нині кожен з нас сміливо може назвати себе волонтером, бо українці з’єдналися у сильне коло допомоги. Ранок тепер починається із донатів на ЗСУ, а купуючи одяг чи продукти, ми шукаємо в інтернеті пункти прийому тієї чи іншої продукції для біженців.
Але ми згадаємо зіркових волонтерів, котрі стали прикладом для багатьох.
Сергій Притула став волонтерити з першого дня війни. За допомогою його фонду українці вже збирали на Народний Bayraktar (але зрештою за ці гроші був куплений супутник та орендований доступ до мережі супутників ICEYE).
Завдяки продажу картин Марії Примаченко фонд купив для наших службовців 125 бусів. Придбали волонтери понад 2300 дронів, тисячі рацій, відновлювали пошкоджену трофейну техніку для українських підрозділів, купували сотні машин, десятки багі.
Остання новина, яка шокувала українців — купівля супутника ICEYE та оренда доступу до даних супутників цієї фірми для української розвідки, на зібрану українцями суму 600 млн грн.
Він же, спільно з переможцем Євробачення-2022 Kalush, розіграв призи головного пісенного конкурсу світу та зібрав кошти на БПЛА для армії.
Леся Нікітюк на початку війни допомагала біженцям у себе на Хмельниччині. Вона селила їх у своєму будинку та допомагала гуманітарною продукцією. Гуманітаркою займається й зараз.
А ще записує мотиваційні відео для наших військових, звертається до аудиторії у Росії та Білорусі та поширює правду про війну в Україні.
Ада Роговцева допомагала українському фронту ще з 2014 року. Зараз актриса разом зі своєю родиною волонтерить у власному домі: пускає військових помитися, пере та сушить їхній одяг, самотужки готує та передає військовим їжу.
Тарас Тополя нині служить в лавах ЗСУ. Від першого дня повномасштабного вторгнення вступив до ТрО, а коли ситуація на Київському напрямку стабілізувалася, рушив до Харківської області.
Зараз Тополя щодня пише у своїх соціальних мережах про ситуацію на фронті та аналізує загальнополітичну ситуацію в країні й навколо неї.
Барбара Кузьменко — дочка Скрябіна також волонтерить. Так робив би і її батько, впевнені ми.
Зараз дівчина активізувала благодійний фонд імені свого батька. Вона спрямовує матеріальну та гуманітарну допомогу лікарням, дитячим будинкам та військовим фондам.
Героями війни є всі наші військові. Ці ангели боронять українську землю та наші з вами життя — і сапер, котрий вижив попри прогнози лікарів, і Шейх, який покинув бізнес та приїхав до України, і той військовослужбовець, що з важкими пораненнями хоче воювати, і танкісти, що ніколи не втрачають оптимізму.
Ми вкотре згадаємо жінок на війні, які нещадно нищать окупанта, лікарів, які тримають оборону за військовими, і священнослужителів, що вірять в Бога та нашу перемогу.
Героєм зараз став кожен українець, який має в серці Україну.
Разом із Сергієм Притулою та Сергієм Стерненко українці зібрали 352 мільйони гривень за добу. Це сталося в день масованої ракетної атаки РФ по Україні 10 жовтня. Кошти збирали на помсту окупантам. На них придбають 50 дронів-камікадзе з наземними станціями.
У продовження теми про волонтерство та геройство кожного українця: варто згадати восьмирічного хлопця Сергія, котрий співами зібрав 64 тис. грн та передав їх особисто Сергію Притулі.
Бачити, як на допомогу армії збирають гроші діти, — надто складно для кожної дорослої людини. Коли чуєш саксофон, то згадуєш 13-річного Сінезія, який грав українських пісень прямо на окупаційному блокпості. А грати в шашки тепер хоче кожен, щоб позмагатися із десятирічною Валерією, яка є чемпіонкою світу з шашок.
Нашою найбільшою, найбажанішою, історичною перемогою буде відновлення українських державних кордонів площею у 603 700 кв. км.
Наша перемога розіллється українськими піснями від Ужгорода до Микільського, а в Одесі та Миколаєві ми зведемо нові пам’ятники українським героям. Перемога української ідентичності буде в наших дітях та внуках, що народяться і виростуть на рідній землі.
Перемога стане черговим доказом того, що Україна — незалежна, вільна держава з історичною базою та сильним фундаментом людського потенціалу на майбутнє. А українці й далі пліч-о-пліч разом крокують до перемоги, бо в єдності наша сила!
Про війну в Україні говорить зараз весь світ: французький актор Ален Делон разом з українським президентом Володимиром Зеленським досліджували причини та наслідки російсько-української війни.
Підписуйся на наш Telegram-канал та читай актуальне на сьогодні!